Členové a data

Reuse centra a nábytkové banky
v naší síti

Naše členské organizace zachraňují věci před vyhozením a vrací je do oběhu. Šetří municipalitám finance na likvidaci odpadu. Jako sociální zaměstnavatelé zaměstnávají osoby znevýhodněné na trhu práce. Jsou důležitými místy pro lokální komunity.

Jejich provoz přispívá k cirkulární ekonomice a v číslech je jejich působení ještě zajímavější: podívejte se na výsledky provozu prvních 11 členských organizací, které se zapojily do sběru dat, v interaktivní vizualizaci níže!

art re use

Cílem projektu art re use / art map sídlícího v Praze je vytvořit hlavní komunikační bod v recyklaci, distribuci a transformaci neužitečného galerijního a výtvarného materiálu na užitečný.

více info
arrow_forward

DejBer Střed - Komunitní centrum Moravia

Třebíčské komunitní centrum provozuje freeshop DejBer, obchod bez peněz, který funguje obousměrně: někdo přinese, jiný odnese. Slouží lidem, co z nějakého důvodu (ekologického, finančního, sociálního apod.) nechtějí kupovat nové věci a podporuje tak cirkulární ekonomiku a udržitelnost.

více info
arrow_forward

Kabinet CB

Jsme českobudějovické re-use centrum, které je pro nás ztělesněním toho, co máme v životě rádi a co chceme podporovat. Líbí se nám z rozbitých věcí dělat opět věci funkční. Užíváme si dávat nábytku i jiným předmětům nový vzhled a nové funkce…

více info
arrow_forward

Nábytková banka Jihočeského kraje

Získává zdravotně nezávadné funkční vybavení domácnosti, případně kancelářských prostor a distribuuje ho uživatelům sociálních služeb v Jihočeském kraji a samotným neziskovým organizacím.

více info
arrow_forward

Nábytková banka Libereckého kraje

Snaží se o využití nábytku a vybavení pro domácnost, který by jinak skončil na skládce. Podílí se tak na snižování produkce komunálního odpadu v Libereckém kraji a zároveň tím pomáhá lidem v sociální a finanční nouzi.

více info
arrow_forward

Opravárna

Opravárna je největší opravárenská síť v ČR. Snadno propojí zákazníka s nejbližším servisem či opravářem za rozumnou cenu. Zároveň provozuje kamennou pobočku v Pražské tržnici v Holešovicích.

více info
arrow_forward

Reuse centrum Ostrava

Pestrobarevný prostor plný použitého nábytku a dalších funkčních předmětů pro domácnost, který můžete zakoupit za příspěvek do veřejné sbírky „Veřejná zeleň města Ostravy“. Centrum přednášek, workshopů nebo swapů s posláním předcházení vzniku odpadu.

více info
arrow_forward

REUSE Plzeň

Skrze dary předcházet vzniku odpadu a pomáhat potřebným je motto prvního plzeňského reuse centra, které přijímá nepotřebné a funkční věci a za symbolické ceny je nabízí do druhého kola.

více info
arrow_forward

Swap Prague

Od roku 2016 organizuje swapy neboli výměnné akce jako příklad cirkulární ekonomiky v praxi, dlouhodobě propaguje zodpovědné návyky v rozmanitých komunitách, firmách i školách a dělá osvětu zodpovědnějšímu životnímu stylu.

více info
arrow_forward

Vestibul Interier

Naše práce je rozmanitá. Renovujeme nábytek. Půjčujeme nábytek a dekorace na svatby. Navrhujeme interiéry včetně realizace. Poskytujeme konzultace a poradenství. Pořádáme workshopy čalounění a práce se dřevem. Ostrava žije reuse!

více info
arrow_forward

Z pokoje do pokoje

Pražská reuse dílna, které se nesmířila s konzumním chováním okolo sebe a také s primárním zájmem veřejnosti o nový a sériově vyráběný nábytek, když spousta toho starého a o mnohem kvalitnějšího končí na sběrných dvorech…

více info
arrow_forward

Sběr dat za rok 2023

Zajímá vás, jak jsou konkrétně reuse provozy úspěšné v předcházení vzniku odpadu, vytváření pracovních příležitostí a nebo v osvětové činnosti? Kolik financí municipality ušetřily, když se díky reuse provozům nestaly předměty odpadem?
Neváhejte se proklikat naší interaktivní vizualizací dat za rok 2023, která vám jasně a zřetelně ukáže, jaké benefity přináší provoz reuse center a nábytkových bank regionům!
Data z roku 2022
(Doporučujeme webové zobrazení pro shlédnutí všech funkcionalit).

Poděkování partnerům 

Projekt “SMART řešení reuse systému na úrovni obcí, měst a regionů” byl podpořen v roce 2023 dotací Ministerstva pro místní rozvoj ČR.

Technologické řešení a vizualizace sběru dat bylo podpořeno akčním grantem Nadace OSF.
Program Active citizens fund je financován z fondů EHP a Norska.

Projekt byl realizován v partnerství se společností
Urbiq s.r.o.