Kdo jsme

Co stálo za vznikem Federace?

Federace vznikla díky společnému zájmu zakladatelských organizací. Je jím téma reuse, snaha o smysluplné snižování množství komunálního odpadu a chuť toto téma rozvíjet a popularizovat v České republice.

Náš expertní tým

Nabízíme know-how zkušených expertů z oboru, neváhejte se na nás obrátit s vašimi otázkami. Nabídneme toho nejlepšího konzultanta dle dotazu.

Dana Kalistová - portrét

Dana Kalistová

Je zakladatelkou environmentálního sociálního podniku Kabinet CB (ten provozuje reuse centrum v Českých Budějovicích a v Kaplici) a Nábytkové banky Jihočeského kraje. Dana se věnuje zejména standardizaci a rozšíření služby nábytkových bank, které jsou, stejně jako banky potravinové, významným distributorem materiální pomoci potřebným v České republice. Kromě teoretické práce na vytváření standardů kvality práce, financování a popularizace této služby, se zapojuje prakticky na dostupnosti této služby pro Jihočeský kraj.

Zuzana Kuberová

Zakladatelka pražského reuse centra Z pokoje do pokoje, které funguje coby renovační dílna a vzdělává v opravitelnosti věcí. Zuzana se věnuje zejména kreativnímu procesu při vzniku menších reuse center a mapuje různé způsoby fungování reuse provozů, kterými se inspiruje nejen v ČR ale i v zahraničí. Reuse centra nemají jednotnou podobu, mnohdy reagují na limity prostoru či různé cílové skupiny a to vše je jen příležitostí k tomu, aby vznikala nová místa s kreativní koncepcí a vizí dlouhodobé udržitelnosti.

Lucie Poubová

Jitka Hofmanová

Realizátorka cirkulárních projektů a bývalá cirkulární manažerka hl. m. Prahy, která se podílela na realizaci strategie Cirkulární Praha 2030 a jejího Akčního plánu. Jitka usiluje o systémové reuse inovace ve městech a regionech, které mají velký potenciál odklonit množství předmětů z odpadového režimu a přispět tak k udržitelné budoucnosti. Věnuje se řízení komplexních projektů od úvodních motivačních setkání, kreativních workshopů či stakeholder dialogů až po návrh strategických opatření a akčních kroků k realizaci reuse systému. Města a regiony mají potenciál pro takováto systematická řešení, Jitka je jejich oporou a průvodcem v cestě za jejich realizací.

Lucie Poubová

Iva Köhler

Iva je komunitní manažerkou Reuse Federace, komunikuje, sdílí a nabízí dle potřeb členských organizací návrhy na rozvoj aktivit reuse center. Reuse je jejím životním stylem, v osobním životě je ambasadorkou maximalismu a Sběratelka věcí. Ráda o nich mluví a ještě raději se jimi chlubí na svém populárním FB profilu; ve svém Obchodě věcmi pak prodává ty nej vintage a starožitné kousky. Zbožňuje blešáky, a pravidelně v Praze organizuje Nuselské Blešky. Ve Federaci zúročuje při práci se členy své zkušenosti s community managementem a marketingem a ráda poradí s organizací bleších trhů a komunikací reuse aktivit široké veřejnosti.

Aleš Staniczek - portrét

Aleš Staniczek

Je členem mananagamentu městské společnosti OZO Ostrava, kde je odpovědný např. za nakládání s odpady na území města Ostrava a okolních obcí, provoz sběrných dvorů, svoz gastroodpadů. Zasloužil se mimo jiné také o vybudování a následné provozování největšího reuse centra v ČR. Mezi Alešovy silné stránky patří leadership. Motivaci cítí hlavně u projektů, které mají vliv na nakládání s odpady ve vztahu k dalšímu využitím, tedy k udržitelnosti.

Laura Mitroliosová - portrét

Laura Mitroliosová

 Laura je ředitelkou společnosti CIRA Advisory, kterou v roce 2019 založila společně s dalšími kolegy. V minulosti zakládala Institut Cirkulární Ekonomiky (INCIEN), či stála u rozvoje digitálního odpadového tržiště Cyrkl a nyní se plně věnuje firemnímu poradenství v oblasti cirkulární ekonomiky v CIRAA. Mezi Lauřiny silné stránky patří řízení a nastavování procesů, oblast vedení zaměstnanců a dalších členů týmu a nastavování zdravého finančního fungování organizací. Motivaci cítí hlavně u projektů, které mají pozitivní vliv na rozvoj společnosti, zejména na zlepšování životního prostředí.

Markéta Vinkelhoferová - portrét

Markéta Vinkelhoferová

Spoluzakladatelka sociálního podniku Fair & Bio pražírna ve středočeském Kostelci nad Labem, kterou provozuje Fair & Bio družstvo. Pražírna od roku 2013 zpracovává fairtradovou bio kávu a zaměstnává mentálně a fyzicky znevýhodněné pracovníky. Markéta je předsedkyní správní rady Tematické sítě pro sociální ekonomiku (TESSEA), která mimo jiné zastřešuje české sociální podniky, podporuje jejich činnost a přináší dobré praxe ze zahraničí. Své zkušenosti ráda nabídne současným i budoucím provozovatelům reuse center, kteří by je rádi provozovali formou sociálního podniku.

Lucie Poubová

Lucie Poubová

Spoluzakladatelka organizace Swap Prague, která pořádá výměnné bazary oblečení, doplňků a domácích potřeb. Bývalá obchodní manažerka, současná aktivistka a propagátorka udržitelnosti v módě a nakupování.V rámci aktivit své organizace učí širokou veřejnost zodpovědnějším návykům v oblasti udržitelnosti módy, ale i domácnosti. Lucie může konzultovat nejen pořádání samostatných swapů ve vaší organizaci nebo městě, ale může být inspirací při vytváření konceptu zajímavého, funkčního a atraktivního doprovodného programu vašich reuse provozů a plánovaných eventů.

Zakládající členové Reuse federace

Vize na vznik společné Federace, jako větší akční a tvůrčí síly, se chopilo šest níže uvedených organizací. Věří, že prosazování a rozšiřování myšlenky reuse a recyklace má pro společnost významný smysl.