Federation of Furniture Banks and Reuse Centres

We are an association of furniture banks and reuse centres operating in the Czech Republic. We try to connect existing places, initiate the creation of others and take care of the development and promotion of the topic of sustainability among the general public.

We connect

We bring together existing reuse operators, share knowledge and experience, and are inspired by examples of good practice from home and abroad.

We support

We offer a consultation for the opening of a reuse centre in your village or town. We want sustainability to be not only an ecological but also an economic goal.

We develop

We nurture partnerships and cooperation with local and state governments and are creating a network of reuse centres and furniture banks across the country. We want more reuse in every region!

News

lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipiscing elit nibh nulla nunc penatibus et torquent aliquam sollicitudin egestas pharetra enim tristique lacus imperdiet morbi ligula

art re use

12. 12. 2022

Cílem projektu art re use je vytvořit hlavní komunikační bod v recyklaci, distribuci a transformaci neužitečného galerijního a výtvarného materiálu na užitečný.

více info
arrow_forward

Cirkulární dílna Hybernská

12. 12. 2022

Jsme veřejná otevřená dílna, ve které můžete zhmotnit své rukodělné projekty. Využít můžete vybavení dílny, rad komunity, která do ní dochází nebo recyklovaný materiál...

více info
arrow_forward

Z pokoje do pokoje 

12. 12. 2022

Jsme tři. Tři holky, které se nesmířily s konzumním chováním okolo sebe a také s primárním zájmem veřejnosti o nový a sériově vyráběný nábytek, když spousta toho starého a o mnohem kvalitnějšího končí na sběrných dvorech...

více info
arrow_forward

Founding members of the Federation

The following six organisations have embraced the vision of creating a joint federation as a larger action and creative force. They believe that promoting and spreading the idea of reuse and recycling makes significant sense for society.

pohled do pokoje zařízeného z recyklovaného nábytku

PARTNERSTVÍ

About our Partner

Naše federace je typ platformy, který chyběl nejen stávajícím provozovatelům reuse center a nábytkových bank, ale i tuzemským a evropským partnerům. Společná spolupráce nás posune dál v udržitelném a odpovědném podnikání.
Naše federace je typ platformy, který chyběl nejen stávajícím provozovatelům reuse center a nábytkových bank, ale i tuzemským a evropským partnerům. Společná spolupráce nás posune dál v udržitelném a odpovědném podnikání.Naše federace je typ platformy, který chyběl nejen stávajícím provozovatelům reuse center a nábytkových bank, ale i tuzemským a evropským partnerům. Společná spolupráce nás posune dál v udržitelném a odpovědném podnikání.

This project entitled: "Czech Federation of Furniture Banks and Reuse Centres" No. 62500-2021-005-0060 was supported by the Active Citizens Fund programme funded by the EEA and Norway Grants 2014 - 2021. The mediator of the fund in the Czech Republic is a consortium consisting of the OSF Foundation, the Committee of Good Will - Olga Havel Foundation and the Scout Institute.

About us

The Czech Federation of Furniture Banks and Reuse Centres was established in 2021 with the aim of bringing together furniture banks and re-use centres operating in the Czech Republic, coordinating their activities, initiating their establishment and ensuring their development.

The aim of the Federation is also to show re-use and repair of old things as a very normal and common thing that helps us to fulfil sustainability and waste prevention strategies and should be encouraged.

Dana Kalistová

předsedkyně
info@reusefederace.cz
+420 724 981 240

Zuzana Kuberová

výkonná ředitelka
info@reusefederace.cz
+420 732 702 868

In the year 2021 furniture banks have helped over four hundred (450+) individuals and families in every county.

Furniture banks provide assistance to people in need on the recommendation of municipal welfare departments or member non-profit organizations.